Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

GEÇİCİ İKAMET

Geçici İkamet de, bazı belirli kategoriler için sunulabilinir: profesyoneller, teknisyenler veya Kosta Rika’da yerleşik şirketler ve kurumlar tarafından kontratla getirilen uzmanlar, öğrenciler, iş adamları ve din adamları. Geçici İkamet, Devlet tarafından tanınan özel veya devlet okullarına kayıtlı yabancı öğrencilere de belirli akademik süreler için verilir. Bu geçici ikamet öğrencilere çalışma izni vermez. Başvuru doğrudan Kosta Rika Göçmen Ofisine gönderilmelidir. 

Bir yıl ve daha az süre için geçici ‘Öğrenci’ Vizesi
Başvuru için gerekli evraklar:
1- En az 6 ay geçerli pasaport ve bütün sayfaların tasdikli kopyası.
2- Orijinal doğum sertifikası.
3- Temiz kağıdı ( 18 yaşından büyük öğrenciler için).
4- Öğrenci tarafında yazılan, Kosta Rika Göçmen Ofisine gönderilecek dilekçe mektubu (18 yaşında küçükler için bu dilekçe kanuni temsilcisi tarafından imzalanacak). Bu mektupta :İsim , Soyadı, Medeni hali, Uyruk, Oturduğu adres, Pasaport numarası, Yaptığı iş, vs. olması gerekiyor. Aynı zamanda okumak istediği kurumun adını ve bildirimlerin gönderileceği yerin de (adres, telefon, fax Kosta Rika’da) belirtilmesi gerekiyor.
5- Bir okul veya üniversiteye kabul teyidi.
6- Kosta Rika Göçmen Ofisinde alınacak formun doldurulması gerekiyor.
7- Garantör mektubu: Öğrencinin Kosta Rika’da bulunduğu süre içerisinde yaptığı davranışlardan sorumlu olduğu bu mektupta belirtilecek. Bu Garantör, Kosta Rika lı olmalı veya bu ülkede ikamet etmelidir. Garantörün nüfus kağıdının tasdikli kopyası gerekmektedir.
8- Ülkedeki okul süresi boyunca ekonomik yeterliliğini sağlayacak para kaynağının kanıtlanması gerekir.
9- 10 yaşından büyük öğrenciler için parmak izleri gerekir. Bunlar, Kamu Güvenlik Bakanlığı, Polis Arşivinde alınacaktır. Öğrencinin pasaportu ve dört (4) adet yeni pasaport tipi fotoğrafını götürmesi gerekir.
10- İzin onayı çıktıktan sonra, öğrenciden garanti depoziti olarak 100 USD istenecektir. 

Paragraf 2) ve 3) de belirtilen evraklar, bulunduğu ülkedeki Kosta Rika Konsolosluğu tarafından tasdik edilecektir, bu evrakların altı (6) ay geçmeden gönderilmesi gerekmektedir.

Bir yıl ve daha fazla süre için geçici ‘Çalışma’ Vizesi
Başvuru için gerekli evraklar:
1- İlgili şahıs tarafında Kosta Rika Göçmen Ofisi Uzatmalar ve Geçici İzinler dairesine gönderilecek dilekçe mektubu. Bu mektupta :İsim , Soyadı, Medeni hali, Uyruk, Oturduğu adres, Pasaport numarası, Yaptığı iş, vs. olması gerekiyor. Başvuru yapan, aynı zamanda şirketin veya işverenin adını, ne iş yapacağını, kazanacağı maaşı belirtilmesi gerekiyor. Bu başvuru, bir noter tarafından tasdik edilmeli ve bunu kabul eden memurun önünde imzalanmalıdır. Bu başvuru dilekçesinde de bildirimlerin gönderileceği bir ev veya ofis, adresi, telefonu ve fax numarası bulunmalıdır.
2- Orijinal doğum sertifikası.
3- Temiz kağıdı
4- Kosta Rika Göçmen Ofisinde alınacak formun doldurulması gerekiyor.
5- Dört (4) yeni pasaport tipi fotoğraf
6- Parmak izleri gerekir. Bunlar, Kamu Güvenlik Bakanlığı, Polis Arşivinde alınacaktır. Pasaport ve dört (4) adet yeni pasaport tipi fotoğraf götürülmesi gerekiyor.
7- İşveren şirket tarafından yazılan mektup. Bu mektupta şu bilgiler bulunmalı:
    a) başvuru yapanın işe alınmasının sebebi
    b) bu iş için neden bir Kosta Rika vatandaşının işe alınmadığının izahı
8- Kosta Rika Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından verilen, şirket veya işverenin kayıtlı olduğu ve devlete borcu olmadığına dair bir sertifika.
9- Şirketin kurulum ve kayıt evrakları.
10- Pasaportun tüm sayfalarının tasdikli kopyası - Kosta Rika’lı bir noter tarafından yapılmalı- Bu tasdikler, Kosta Rika Göçmen Ofisi memuru tarafından da yapılabilir. Pasaport farklı bir dilde ise, İspanyolcaya tercümesi gerekmektedir.
11- Teknisyenler ve profesyoneller diplomalarının kopyasını getirmelidirler. Diplomalar, Dış İşleri Bakanlığı ve Kosta Rika Konsolosluğu tarafından tasdik edilmelidir. Diploma farklı dilde ise İspanyolca tercümesi gerekmektedir.
12- İznin onayından sonra, şirket tarafından iş kontratının verilmesi gerekmektedir.
13- Başvuran, 100 USD veya karşılığı Kosta Rika parasını, bir Ulusal Banka’ya yatırmalıdır.
14- Bazı mesleklere ait diploma sahibi olan ve çalışmaya hak kazananlar, gerekli göründüğü zaman, kendi mesleklerini yapmak üzere Kosta Rika’daki derneklere katılmalıdırlar.

Paragraf 2) ve 3) de belirtilen evraklar, bulunduğu ülkedeki Kosta Rika Konsolosluğu tarafından tasdik edilecektir, bu evrakların altı (6) ay geçmeden gönderilmesi gerekmektedir.
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır