Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

ŞARTLAR

1- Başvuran tarafından, Kosta Rika’da sürekli ikamet talebinin gerekçelerini belirten bir mektup yazarak, imzalayıp Konsolosluğa verilmesi gerekmektedir. Aile başvuruları durumunda, her fert için ayrı bir başvuru yapmalıdır. Konsolosluk bu mektuptaki bilgileri kullanarak, başka bir ikamet dilekçesi hazırlar ve Kosta Rika Göçmen ofisine gönderir.
2- Kosta Rika’da bir temsilci bularak, ona vekalet vermek gerekir, Göçmen Ofisi bu kişiyi gelişmelerden haberdar eder ve bu kişi Kosta Rika’daki irtibat kurulacak kişidir. Temsilcinin tüm bilgileri gereklidir.
3- Anne ve babanın isimlerinin belirtildiği Doğum Belgesi.
4- Tasdik edilmiş Temiz Kağıdı. Başvuru tarihinde en fazla üç ay önce alınmış olması gerekiyor.
5- Evlilik cüzdanı veya boşanma belgesi. Başvuruda bulunan kişi, sürekli ikamet başvurusunu yukarda belirtilen a) kategorisine göre yapıyorsa, eşinin kimlik kartı ve bir kopyasını vermesi gerekiyor.
6- Başvuru sahibinin pasaportunun tüm sayfalarının fotokopisi.
7- Başvuru sahibinin yeni çekilmiş dört (4) fotoğrafı. 
8- Gelir kaynağını ispatlayan belgeler, örnek olarak emekli maaşı gibi.
9- Eğer bu başvuru çalışma için yapılıyorsa, kontrat veya ne iş yapacağını , kaç para kazanacağını, işin süresini belirten işveren şirketin bir mektubu verilmesi gerekir.
10- Eğer bu başvuru, emekli, rantçı veya yatırımcı olarak yapılıyorsa, Göçmen Ofisi tarafından bu şartların doğruluğunu teyit etmeye yarayacak evrakların ekte olması gerekiyor, banka ekstresi, Kamu İdaresince verilen emeklik belgesi gibi.
11- Başvuran tabiyetini değiştirmişse, bu belge de verilmeli.
12- Akademik sertifika-Diploma- orijinali ve kopyası (eğer başvuru eğitim içinse).
13- Kişisel Bilgi dilekçesini doldurmak
Not: Yukarıda belirtilen evraklar, Dış İşleri Bakanlığı ve Kosta Rika Konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır, ve yapılacak başvuru, bu onay tarihini altı aydan fazla geçmemelidir. 
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır