Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

BARIŞ

Kosta Rika, kökenlerinden itibaren barışsever bir ülke olmuştur, İspanyadan bağımsızlığını, 15 Eylül 1821 yılında barış içinde ilan edilmiştir. Kuvvetli bağlılık duyduğu kavramlar: adalet, dayanışma, eşitlik, hoşgörü, saygınlık, demokrasi ve insan hakları. Kosta Rika bu değerleri kendi içinde ve uluslar arası alanda geliştirip korumuştur, bunu yaparken diyalog içinde olmayı, ekonomik-sosyal gelişme sağlamayı ve mutabakat içinde olmayı başarmıştır.

Kosta Rika, uluslar arası platformda, silahsızlanmayı, dış politikanın en önemli prensiplerinden biri olarak savunuyor ve teşvik ediyor.
Güvenliğin yeni tanımında Kosta Rika, tek taraflı silahsızlanmanın oluşmasında yalnızca öncü olmadı, aynı zamanda vizyonu olan bir ülke olarak sosyal ve ekonomik güvenliğin gelişmesi üzerine kurulu, sivil güvenlik konseptini oluşturdu. Konuyla ilgili, ülkenin ele aldığı inisiyatiflerini takiben ortaya çıkan bazı önemli sonuçlar şunlardır: Aralık 2001 de San Jose’de yapılan Orta Amerika ,küçük ve hafif silahlar Konferansı, ki burada bölgesel merkez oluşturularak Birleşmiş Milletler programına destek verilmiştir. Aralık 2002 yılında Kosta Rika, Orta Amerika’nın kara mayını olmayan ilk ülkesi ilan edilmiştir.
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır