Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şerefine Konuşma 25-11-2009

BİZİ BİRLEŞTİREN KÖPRÜ, DOSTLUK

Oscar Arias Sanchez

Kosta Rika Devlet Başkanı

T.C. Devlet Başkanı Abdullah Gül Şerefine Konuşma

Cumhurbaşkanlığı

Ankara, Türkiye

24 Kasım 2009

19:30

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Abdullah Gül, Değerli Arkadaşlarım; 

Bu toprağın değerli ozanlarından Yunus Emre şöyle der: “Kendini anlamayı başaramadıysan, bütün öğrendiklerin boşadır... En önemli yolculuk, kalbe yapılandır.” 

Benim ve temsil ettiğim ülke için, Türkiye’ye yaptığım bu gezi denizleri aşmanın çok ötesinde bir anlam taşıyor. Büyük bir ulusun, dünyanın en zengin kültürlerinden birinin, Ortadoğu’daki barış ve hoşgörü neferinin ve bütün insanlığın kalbine yapılan bir yolculuk bu. En önemlisi, bizimle aynı umutları taşıyan olağanüstü insanların kalbine yapılmış bir yolculuk… Bu akşam, ben evinden çok uzakta olan bir gezginim. Ama, aynı zamanda da Türkiye’de kendi ülkesiyle aynı umutları bulmuş olan bir barış ülkesinin elçisiyim. 

Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda bulunmak, Cumhuriyet’in kurucusu olan ve bütün uluslara çok önemli dersler veren Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve mirasını yansıtmaktır. Kendisi bir seferinde gelecek için hazırlanmanın “aramızda var olan doğal köprülerin güçlenmesidir. Dil bir köprüdür. Din bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimizi derinlemesine araştırmalı ve tarihin böldüğünü yeniden bir araya getirmeliyiz” demiştir. Bu akşam, ülkelerimiz arasındaki en önemli köprü olan Dostluk Köprüsü’nün kurulmasında rol almaktan gurur duyuyorum. Coğrafyanın getirdikleri, geniş dinsel gelgitler ve çok güçlü dil dalgaları ile birbirinden iki ayrı kıyıya sürüklenmiş, ama köklerinde aynı değerleri taşıyan iki ülkenin insanlarının bir araya gelmesinde rol almaktan gurur duyuyorum. Biz iki ulus olarak, eğitim ve demokrasinin gücüne olan inancı paylaşıyoruz. Biz, değişim ve ilerlemenin yer aldığı bir geleceğe olan inancı paylaşıyoruz. Biz, ülkelerimizi değiştiren barış ve hoşgörünün, bütün ulusları değiştireceğine olan inancı paylaşıyoruz. 

Kadehimi nazik ev sahibime ve onun liderlik ettiği ulusa kaldırıyorum. Kosta Rika ile Türkiye’nin arasındaki dostluğa, iki ülkenin de zenginliğine ve sağlığına... İki kültürün bir araya gelmesine ve tarihin böldüğünü onarmaya... Ve iki ülkenin kalplerine yapılan yolculuğa... O iki ulusun kalbinin aynı hayali gerçekleştirmek için atmasına kaldırıyorum: Yurtta Barış, Dünyada Barış! 

Şerefe...<< Konuşmalar sayfasına geri dön


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2019 @ Tüm hakları saklıdır