Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English
DEIK 24-11-2009

DOSTLUĞA ve TİCARETE AÇILAN KAPI

Oscar Arias Sanchez

Kosta Rika Devlet Başkanı

DEIK

İstanbul, Türkiye

24 Kasım 2009

Dostlarım, 

Değişik imparatorlukların beşiği olan bu muhteşem şehirde sizlerle birlikte olmak büyük bir mutluluk. Anladığım kadariyla bu şehre pek çok değişik isim verilmiş. Bunlardan birsi de Dersaadet, Mutluluk Kapısı. Bugün İstanbul yeni dünyalara açılan bir kapı. Doğu ile Batı arasında olan, zengin hikayelerle dolu geçmişe ve yenilikçi geleceğe açılan bir kapı. Burada, yüzyıllar boyunca, ırk, dil ve din farkları ticaretin gücü ile aşılmış. Ticaret, arayış içinde olan ve gelişme göstermek isteyen bütün halkları bir araya getirebilir. Bugün bizi buraya getiren de bu arayış. Türkiye Devleti’ne ve DEIK’e, bana burada sizlerle bir araya gelerek, belki de yeni bir kapı açma imkanını verdikleri için teşekkür ederim. Türkiye ile ülkem Kosta Rika arasında daha güçlü bir dostluğa açılacak olan kapı. 

Aramızdaki ticaret her zaman güçlü olmuştur. Ancak olması gerektiğinden çok daha geridedir. Geçen sene Kosta Rika’nın Türkiye’ye ihracatı 1.2 milyon Dolar idi, Türkiye’den ithalat ise 12.3 milyon. Bu rakkamlar iki şeyi göstermekte: Birincisi, aramızdaki ticaret’in çok daha fazla büyüme potansiyeli bulunmakta, ikincisi ise Kosta Rika kendisini Türkiye’ye daha iyi tanıtmak zorunda. Bu amaçla, barışcıl, doğa dostu, istikrarlı ve hep ilerleme içinde olan ülkem için bir kaç şey anlatmak istiyorum. 

Kosta Rika, Türkiye gibi, iki kıtanın buluştuğu yerde, Amerika’nın ortasında bulunmakta. Ülkem küçük bir ülke. Hem yüzölçümü, hem de nufus açısından Türkiye’nin 15 de biri kadar büyüklükte. Ama benim ülkem cesur bir ülke. Hayal kuran ve kurdukları hayalleri gerçeğe döndürmeyi başaranların ülkesi. Kosta Rika Latin Amerika’nın en eski demokrasisine sahip. 1948 yılında, kendi isteğiyle ordusunu lağveden ilk ülke. Kosta Rika için barış bir seçim, hayat tarzı olmuştur. Ayrıca iş hayatına da çok yaramıştır. 

1869’dan beri eğitim ülkemizde bedava ve hem kız hem de erkek çocuklar için mecburi olmuştur. Barış toplumu olmamız bu sistemi daha da güçlendirmemizi sağlamış ve bizler yatırımlarımızı orduya değil, insanlarımıza yapmışızdır. Ve ülkemizin boyutundan dolayı, dünya önünde kendimizi savunmak için tanklar ve tüfeklerden değil, bilgimizden ve yeteneklerimizden destek alıyoruz. Bu nedenle Kosta Rika’da iş yapan şirketler, burada batı yarımküre’nin en eğitimli iş gücünü buluyorlar. İnsanlarımızın eğitim seviyeleri, yabancı dil seviyeleri ve teknolojik bilgileri yüksek. Ama biz burada durmuyoruz. Başkanlığımın ikinci döneminde, öğrencilerimiz icin yeni teknolojilere yatırımlar yaptık. Ve yeni dil programımız sayesinde 2017 yılında ülkemizin çift dil konuşulan bir ülke olmasını sağlayacağımızı düşünüyoruz. Genç insanlarımızın bugün ve yarın dünya çapında rekabet edebilmeleri için hızlı bir şekilde ilerliyoruz. 

Güzel ülkemiz her zaman tarımı  ve turizmi ile tanınacaktır. Ananasımızı tadan veya kumsallarımızda yürüyen herhangi birine sorabilirsiniz. Ancak, barışa dayalı eğitim ve özgürlük temellerimiz sayesinde, yeni alanlarda da başarıyı bulduk. Biz Latin Amerika’nın en açık ekonomilerinden biriyiz ve ihracat ürünlerimiz çeşitlendirdik. Dünyaca meşhur kahvemize ve muzlarımıza dayalı ekonomi günleri çoktan geçti. Bugün, önde gelen ihracat ürünümüz mikroçip ve gençlerimiz araştırma ve geliştirme konularındaki çalışmalara katılıyorlar. 

Biz, ülkemizde iş yapmaya gelenlere büyük fırsatlar sunuyoruz. Bizim ülkemiz, Latin Amerika’daki diğer ülkelerde pek bulunmayan bir şekilde, günlük hayatta kanunların geçerli olduğu, ekonomik ve politik istikrarın bulunduğu bir ülke. Belki de bu nedenle, Intel, Merck, Hospira, Boston Scientific, Hewlett-Packard, Pfizer, Abbot Labs ve P&G gibi şirketler bölgesel ve uluslararası operasyonları için Kosta Rika’yı tercih ediyorlar. Bu şirketler sayesinde, geçen sene ülkemize giren Direkt Yabancı Yatırımı, 1.9 milyar Dolar’dı. Bu rakkam çok büyük gözükmeyebilir, ancak kişi başına düşen gelir olarak bakıldığında, Meksika, Brezilya, Çin ve hatta Türkiye’den bile daha fazla bir rakkamdır. 

Bu sene, her ülkede olduğu gibi, benim ülkem de ekonomik krizden etkilendi. Ancak, uluslararası  şirketler ülkemizde iş kurmaya, büyümeye ve yatırım yapmaya devam ettiler. Belki de bunun nedeni, bugüne kadar büyük işler başarmış olmamıza rağmen, hala daha ileriye gitmek için gösterdiğimiz çabadır. ABD, Orta Amerika ve Dominik Cumhuriyeti ile yaptığımız Serbest Ticaret anlaşmaları bu sene başında yürürlülüğe girdi. Şimdi başta Avrupa Birliği olmak üzere, başka ülkeler ve bölgeler ile anlaşma yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Alt yapımızı geliştirmeye devam edip, bürokrasimizi daha da kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Ve bu krize, bugüne kadar bize başarı getirmiş olan ticaret atılımları ve iş birlikleri ile karşı koyuyoruz. 

Dostlarım, 

O’na verilmiş isimlerden biri “Mutluluğa Açılan Kapı” olan bu şehirde, Kosta Rika ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki işbirliği , iki tarafı da mutlu edecek bir anlaşmanın eşiğinde duruyor. Kapıdan geçmenin ilk adımı olarak sizleri Kosta Rika’ya davet ediyorum. Eğer, güneşin muhteşem okyanus manzaramızda batışını görmediyseniz, eğer ormanlarımızda yüzyıllık ağaçlarımızın altında yürümediyseniz, eğer kasabalarımızda ve şehirlerimizde bir festivale katılıp, dans etmediyseniz, eğer sokaklarımızda hiç asker görmeden, sadece öğrencilerin neşe dolu seslerini duymadıysanız, lütfen Kosta Rika’ya gelin. Orada bizler sizi kollarımız açık, yüzümüzde bir gülümseme ve Türkiye ile güzel dostluklar kurma ümidiyle bekliyoruz. 
 
 << Konuşmalar sayfasına geri dön


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2019 @ Tüm hakları saklıdır