Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English
Ankara Üniversitesi 25-11-2009

YENİ BİR DÜNYA İÇİN EĞİTİM VE TİCARET

Oscar Arias Sanchez

Kosta Rika Devlet Başkanı

Ankara Üniversitesi

Ankara, Türkiye

25 Kasım 2009

Dostlarım, 

Bu Üniversite’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk “İnsanlık tek bir vücuttur ve her ülke bu vücudun bir parçasıdır. Hiç bir zaman “ eğer dünyada başka bir yer sağlıksızsa bana ne” dememeliyiz. Eğer böyle bir sağlıksız durum varsa, biz o sağlıksızlığı yaşıyormuşçasına ilgilenmeliyiz” demiş. 

“Türklerin Ata’sı” bu sözleri söylediğinde, bu sözler çok doğruydu. Ancak, çocuklarının ve torunlarının yaşadığı bu zamanda, bu sözler çok daha büyük anlam taşıyorlar. Bugün, ülkeler arası işbirliği bir seçim olmaktan çıkmış durumda. İnsan vücüdunun herhangi bir yerinde olan hastalığın, herkesin üstündeki etkisi inanılmaz büyük. Bu yıl yaşadığımız ekonomik kriz, sınırların öneminin gittikçe azaldığını ve geleceğin liderlerinin bu sınırları geçmek zorunda olduğunu gösterdi. Karşılaştığımız çevresel krizler, ülkeler arasında bugüne kadar hiç görmediğimiz, hatta hayal bile etmediğimiz kadar büyük bir işbirliği gerektiriyor. Çünki bir ülkede yaşanan çevre kirliliği, başka yerlerde fırtınalara, kuraklıklara, denizlerin yükselmesine, salgın hastalıklara ve göçlere neden oluyor. Eğer gezegenimizin yaşamasını, insanlığın karşılaştığı sorunların çözülmesini, ülkelerimiz arasında kurulan nazik bağımlılığın korunmasını istiyorsak, Kurucunuz’un anlattığı gerçeği kucaklamak zorundayız. 

Bunu başarabilmemiz için gereken en önemli iki şeyin,bizi bugün bir araya getiren iki şey olduğuna inanıyorum: Dostluk ve Ticaret. Her ikisinin de din, dil ve ırk ayrımına bakmadan insanları bir araya getirme gücü var. Her ikisi de, enerjimizi ilerleme, refah ve barış’a odaklamamız için yeteri kadar güçlü. Karayip ve Latin Amerika Ticaret Birliği’ne ve Ankara Üniversitesi’ne bu toplantı için teşekkür ediyorum. Hepinize Latin Amerika ile bu bölgeyi ve Kosta Rika ile Türkiye’yi bir araya getirmek için, değişik alanlarda yaptığınız çalışmalar için teşekkür ediyorum.Ülkelerimiz arasında ilişki ve ortak geleceğimiz konusunda bir kaç şey söylemek istiyorum. Ama önce, benim ülkem ile ilgili belki de bilmediğiniz bir kaç şeyi anlatmak isterim. 

Kosta Rika, Türkiye gibi, iki kıtanın buluştuğu yerde, Amerika’nın ortasında bulunmakta. Ülkem küçük bir ülke. Hem yüzölçümü, hem de nufus açısından Türkiye’nin 15 de biri kadar büyüklükte. Ama benim ülkem cesur bir ülke. Hayal kuran ve kurdukları hayalleri gerçeğe döndürmeyi başaranların ülkesi. Kosta Rika Latin Amerika’nın en eski demokrasisine sahip. 1948 yılında, kendi isteğiyle ordusunu lağveden ilk ülke. Kosta Rika için barış bir seçim, hayat tarzı olmuştur. Ayrıca iş hayatına da çok yaramıştır. 

1869’dan beri eğitim ülkemizde bedava ve hem kız hem de erkek çocuklar için mecburi olmuştur. Barış toplumu olmamız bu sistemi daha da güçlendirmemizi sağlamış ve bizler yatırımlarımızı orduya değil, insanlarımıza yapmışızdır. Ve ülkemizin boyutundan dolayı, dünya önünde kendimizi savunmak için tanklar ve tüfeklerden değil, bilgimizden ve yeteneklerimizden destek alıyoruz. Bu nedenle Kosta Rika’da iş yapan şirketler, burada batı yarımküre’nin en eğitimli iş gücünü buluyorlar. İnsanlarımızın eğitim seviyeleri, yabancı dil seviyeleri ve teknolojik bilgileri yüksek. Ama biz burada durmuyoruz. Başkanlığımın ikinci döenminde, öğrencilerimiz icin yeni teknolojilere yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Genç insanlarımızın bugün ve yarın dünya çapında rekabet edebilmeleri için hızlı bir şekilde ilerliyoruz. 

Güzel ülkemiz her zaman tarımı  ve turizmi ile tanınacaktır. Ananasımızı tadan veya kumsallarımızda yürüyen herhangi birine sorabilirsiniz. Ancak, barışa dayalı eğitim ve özgürlük temellerimiz sayesinde, yeni alanlarda da başarıyı bulduk. Biz Latin Amerika’nın en açık ekonomilerinden biriyiz ve ihracat ürünlerimiz çeşitlendirdik. Dünyaca meşhur kahvemize ve muzlarımıza dayalı ekonomi günleri çoktan geçti. Bugün, önde gelen ihracat ürünümüz mikroçip ve gençlerimiz araştırma ve geliştirme konularındaki çalışmalara katılıyorlar. 

Biz, ülkemizde iş yapmaya gelenlere büyük fırsatlar sunuyoruz. Bizim ülkemiz, Latin Amerika’daki diğer ülkelerde pek bulunmayan bir şekilde,  günlük hayatta kanunların geçerli olduğu, ekonomik ve politik istikrarın bulunduğu bir ülke. Belki de bu nedenle, Intel, Merck, Hospira, Boston Scientific, Hewlett-Packard, Pfizer, Abbot Labs ve P&G gibi şirketler bölgesel ve uluslararası operasyonları için Kosta Rika’yı tercih ediyorlar. Bu şirketler sayesinde, geçen sene ülkemize giren Direkt Yabancı Yatırımı, 1.9 milyar Dolar’dı. Bu rakkam çok büyük gözükmeyebilir, ancak kişi başına düşen gelir olarak bakıldığında, Meksika, Brezilya, Çin ve hatta Türkiye’den bile daha fazla bir rakkamdır 

Bugüne kadar büyük işler başarmış olmamıza rağmen, hala daha ileriye gitmek için çaba göstermeye devam ediyoruz.. ABD, Orta Amerika ve Dominik Cumhuriyeti ile yaptığımız Serbest Ticaret anlaşmaları bu sene başında yürürlülüğe girdi. Şimdi başta Avrupa Birliği olmak üzere, başka ülkeler ve bölgeler ile anlaşma yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Alt yapımızı geliştirmeye devam edip, bürokrasimizi daha da kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Ve bu krize, bugüne kadar bize başarı getirmiş olan ticaret atılımları ve iş birlikleri ile karşı koyuyoruz. Kosta Rika’nın hem eski hem de Türkiye gibi yeni dostlara uzanmak için bir çok nedeni var. Ülkelerimiz arasındaki yakın işbirliğinin, her iki tarafa da büyük imkanlar getireceğini düşünüyorum. 

Umarım ki, akademi dünyasında da ülkelerimiz arasında özel bir ilişki olur. Bu büyük Üniversite’de Latin Amerika Çalışmaları Kürsüsü’nün olduğunu görmekten büyük mutluluk duydum. Her ne kadar ticari alış veriş bir çok kapıyı açsa da, fikir alış verişi her zaman daha güçlüdür. Eğer öğrencilerimizi, yeni dünya düzeninin getirdiği küreselleşme için hazırlamak istiyorsak, gençlerimizi dünyanın diğer yerleri ile bir araya getiren değişim programlarına daha çok önem veremliyiz. 

2009’un teknolojileri sınıflarımızı  daha uluslararası hale getirmemiz için tek yol, ama eski stratejiler bazı konularda hala en iyi yol. Bunların başında öğrenciler ve öğretim üyeleri için değişim programları geliyor. Bu geleceğimiz için en önemli dayanak noktası olan kültürel anlayış için en önemli adımdır. Kosta Rikalılar ve diğer ülkelerin insanları için, geçmiş ve bugün arasında köprü kuran, Doğu ile Batı’yı bağlayan, Hırıstiyan ve Müslüman dünyaları bir araya getiren bu Ülkeyi tanımak gerçek bir hediyedir.Ve şu anda bölgenin liderleri olmak için hazırlanan Türk gençleri de bizim dünyamızı ziyaret etmekten büyük kazanç sağlayacaklardır.Umarım ki, bir kaç sene sonra ülkelerimiz sadece birbirinin ticari mallarını değil, birbirlerinin zengin kültürlerini tanımış olacaklar.Umarim ki, insanlarımız birbirlerinin dillerini öğrenecek, Kosta Rika’lılar ankara’nın muhteşem mimarisini görecek, Türkler de bizim yüyıllık ormanlarımız gezecekler. Umarım ki, Kosta Rika’lılar Zeybek dansını, Türkler de punto guanacasteco’yu yapacaklar. Umarım ki Kosta Rika’lılar Yunus Emre’nin muhteşem şiirlerine hayran kalacaklar, Türkler de, aynı Kurucunuz’un sözlerine benzeyen “Bugün insanları yaşlarına, renklerine ve fiziklerine göre ayırma günü değil. Bugün bütün ülkeleri bir araya getiren tek bağın “ellerin ve kolların birbirlerine bağlandığı” gündür” diyen Jorge Debravo’dan keyif alacaklar. 

Bu ruh hali içerisinde, ülkemi ziyaret etmemiş olanlarınızı, ülkeme davet ediyorum. Eğer, güneşin muhteşem okyanus manzaramızda batışını görmediyseniz, eğer ormanlarımızda yüzyıllık ağaçlarımızın altında yürümediyseniz, eğer kasabalarımızda ve şehirlerimizde bir festivale katılıp, dans etmediyseniz, eğer sokaklarımızda hiç asker görmeden, sadece öğrencilerin neşe dolu seslerini duymadıysanız, lütfen Kosta Rika’ya gelin. Orada bizler sizi kollarımız açık, yüzümüzde bir gülümseme ve Türkiye ile güzel dostluklar kurma ümidiyle bekliyoruz. 

Sizlere çocuklarımızın, dünyadaki bütün insanların, bütün dilleri konuşabilmeleri konusundaki arzumu söylemiştim. Bu nedenle “thank you very much” , “ muchisimas gracias” ve “teşekkür ederim”. << Konuşmalar sayfasına geri dön


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2019 @ Tüm hakları saklıdır