Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

ULUSAL SEMBOLLER

Bayrak
Kosta Rika bayrağı, 1848 yılında, başkan Jose Maria Castro Madriz döneminde, tasarlanıp oluşturulmuştur. Başkanın eşi, Pacifica Fernandez Oreamuno bayrağın tasarımını yapmıştır. Bayrağın tasarımında, Fransız İhtilali fikirleri – Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik- ve Fransız bayrağının renkleri izlenmiştir. Her renk Kosta Rika’nın önemli özelliklerini temsil eder, Mavi, gökyüzü, fırsatlar, entellektüel düşünce, amaca ulaşma direnci, sonsuzluk, ruhani amaç ve idealler anlamına gelir. Beyaz, saf düşünce, mutluluk, bilgelik, güç, gökyüzü güzelliği, Kosta Rika da barış ve yeni girişimler için inisiyatifleri yöneten güç anlamına gelir. Kırmızı, Kosta Rikalıların sıcaklığı, hayat aşkını, bağımsızlık için akan kanı ve cömertliği anlamına gelir.
 
Ulusal Arma
Gümüş renkli harflerle yazılmış olan Orta Amerika yazısı, mavi çizginin içinde armanın üst tarafında bulunur. Arma’nın üst kısmında iki mersin dalı birleşiyor ve Kosta Rika barışını ifade ediyorlar. İki dalı birleştiren beyaz kuşakta, altın renginde yazılmış ‘Kosta Rika Cumhuriyeti’ başlığı yer alır. Volkanların üzerinde bulunan yedi yıldız, Kosta Rika’nın yedi vilayetini ifade eder.
Volkanlar, Kosta Rika daki üç dağlık sistemi ifade eder. Bunlar bir vadi oluşturarak Kosta Rika’yı iki bölüme ayrılırlar. İki deniz, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını ifade eder. Her iki kıyıdaki ticari gemiler, kültürü ve Kosta Rika ile Dünyanın geri kalanı arasındaki ticari alışverişi ifade ediyor. Doğmakta olan güneş Kosta Rika nın refahını ifade ediyor.
Armanın iki tarafındaki iki çember kahve çekirdeğini ‘Altın çekirdeğini’ ifade ediyor.
 
Ulusal Çiçek
‘Guaria Morada’ adı verilen mor renkli bir çeşit orkide 1939 yılında ulusal çiçek ilan edilmiştir.
 
Ulusal Ağaç
‘Guanacaste’ adı verilen ağaç, ki yetiştiği vilayetin adı taşıyor, 1959 yılında bu vilayetin Kosta Rika’ya katılmasıyla ulusal ağaç ilan edilmiştir.
 
Ulusal Kuş
‘Yiguiro’ adlı kuş 1988 yılında ulusal sembol ilan edilmiştir. Ötüşü çok güzeldir ve yağmur sezonunun başlayacağı zamanı haber verir.
 
Çalışma sembolü
İki tekerlekli yük arabası 1988 yılında ulusal sembol ilan edilmiştir. 19. yüzyılda tarlalardan kahve taşımaya yarardı.
 
Ulusal kahraman
Juan Santamaria adlı küçük bir trampetçi 11 Nisan 1856 yılında ulusal kahraman ilan edilmiştir. 
 
Ulusal bayan kahraman
Francisca ‘Pancha’ Carrasco 1826-1890. Nisan 1856 da Walker e karşı mücadele etmek için orduya katılan ilk Kosta Rika’lı bayan kahraman. Bu önemli katılımı için madalya ile ödüllendirilmiştir.
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır