Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

Fahri Konsolos H. Serhan Süzer'in Mesajı

Kosta Rika’ya ilk kez 2007 yılının Ağustos ayında gitmiştim. Açıkçası bu ülkede beni nelerin beklediğini tam olarak kestiremiyordum. Beni tam anlamıyla büyüleyen bu seyahat hakkında anlatacak çok güzel anılarım var. Ancak turizm işinin içinde olan bir profesyonel olarak San Jose’de kaldığım Marriott’un şu ana kadar servis ve mimari açıdan kalmış olduğum en iyi Marriott, Guanacaste’de konakladığım Punta Islita Oteli’nin de her açıdan dünyadaki en muhteşem otellerden birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kosta Rika benzersiz ve harika doğası, misafirperver ve pozitif enerji veren insanları, aynı zamanda da barışçıl felsefesiyle kalbimi tümden fethetmiş bir ülke. Kosta Rika Cumhuriyeti’ni resmi olarak temsil ettiğim için de gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.
Aslına bakarsanız dünyanın bir diğer ucunda olmasına karşın Kosta Rika, Türkiye’ye hiç de uzak değil. Tarifsiz doğal güzelliklerle dolu olan ve tam bir tatil cenneti olan bu ülke hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki… Kosta Rika’yı yerinde deneyimlemek ve sakin, dolu dolu bir tatil yaşamak isteyenlere mutlaka Kosta Rika’yı ziyaret etmelerini öneriyorum. Her ne kadar farklı kıtalarda bulunsak da, Kosta Rika’ya ulaşmak hiç zor değil. ABD’de Houston’a gitmekle hemen hemen aynı diyebiliriz. Bu yolculuğun ardından tropik bir iklime, mükemmel bir doğaya ve harika bir tatil beldesine ulaşıyorsunuz. Kosta Rikalılar da tıpkı biz Türkler gibi son derece konuksever ve sıcakkanlılar. Bu ülkeyi ziyaret edecekler için küçük bir not; Kosta Rikalılar kendilerini “tico” olarak adlandırıyorlar. Yine birbirlerine güzel bir yaşam dilemek için “Pura Vida!” diyerek temennilerini dile getiriyorlar.

Kosta Rika, yüzde 97 civarındaki okuryazarlık oranıyla, bu alanda dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi eğitimin mecburi ve ücretsiz yapılarak garanti altına alınmış olması..

Teknoloji, yazılım geliştirme ve tıbbi cihazlar konusunda dünya devi firmaların yatırımlarını gördüğümüz Kosta Rika, bu sektörlere yönelik teknolojilerin geliştirilmesi ve üretilmesi anlamında giderek daha da önemli bir merkez haline geliyor. Bu bağlamda firmaların da Kosta Rika’daki yatırım fırsatlarını değerlendirmelerini arzu ediyoruz. Çünkü Türkiye’deki firmalar giderek artan bir hızla yurtdışına açılıyor ve Kosta Rika, bölgeye ulaşmak isteyen şirketler için lokasyon da dahil olmak üzere önemli avantajlara sahip bulunuyor. Unutmamak gerekir ki, Kosta Rika 2007 ve 2008 yıllarında Financial Times tarafından “doğrudan yabancı yatırım” anlamında birincilikle ödüllendirildi. Bu da ülkenin giderek daha fazla ön plana çıktığını ve önemli bir atılım içerisinde olduğunu ortaya koyuyor. Sadece 2007 yılında 2 milyar dolarlık yabancı yatırım gelen Kosta Rika, bu anlamda cazibesini artırmaya devam ediyor. Ancak ülke böylesine yoğun bir yatırımı çekerken doğasını da en iyi şekilde koruyor. Ülkede evlerde ve sanayide kullanılan enerjinin %95’i yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor.

Kosta Rika Cumhuriyeti’nin Istanbul Fahri Konsolosu olarak görevlerim arasında öncelikle iki ülke arasındaki sıcak ilişkilerin geliştirilmesini hedefliyorum. Türkiye ve Kosta Rika arasındaki kültür ve sanat alanında ilişkilerin artırılması ve ticaret hacminin büyümesi de bu öncelikler arasında yer alıyor. Ayrıca başta turizm olmak üzere birçok sektörde karşılıklı yatırım ortamını geliştirerek, farklı alanlarında işbirlikleri oluşturarak Türkiye ve Kosta Rika arasındaki ilişkileri bir sonraki boyuta taşıyabiliriz. İki ayrı kıtada binlerce kilometre uzakta yaşayan ancak özellikleri çok benzeyen iki milletin sıcakkanlı insanlarının birbirlerini daha iyi tanıyacakları bir platforma vesile olmak da benim için ayrı bir mutluluk kaynağı.

Güzel bir yaşam için çalışmayı bir hayat felsefesi haline getirmiş Kosta Rikalıların söylediği gibi “Pura Vida!” diyor, herkesi Kosta Rika’ya yatırım yapmaya, kahve, muz, tropikal meyveler ve bilgisayar çipleri gibi Kosta Rika ürünlerini kullanmaya ve bu güzel ülkeyi görmeye davet ediyorum…

Serhan Süzer

Kosta Rika Cumhuriyeti Istanbul Fahri Konsolosu
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır