Ana Sayfa | Site Haritası | İletişim | İlgili Linkler
Türkçe | Español | English

Current Flash version doesn't not support

ÇEVRENİN KORUNMASI

Kosta Rika’nın şimdiki başkanı Sr. Oscar Arias Sanchez, Doğa ile Barış inisiyatifini başlatmıştır. ‘Ülkemiz uzun zaman önce Doğa ile Barış ilanı kararını vermiştir, -böyle veya başka bir şekilde adlandırarak-. Bunu yapmasaydık bu kadar uzağa ulaşamazdık. Bu inisiyatifle yapılmak istenen, doğal kaynakları korumak için yapılan mücadeleye nicelik ve nitelik anlamında bir sıçrama yapacak şekilde Kosta Rika’nın ekolojik karakterine devamlılık kazandırmaktır.’ Kosta Rika, 2021 yılında karbon gazından arınacağı taahhüdünü verdi (C- nötr). Bu çok büyük bir hedef, tüm Kosta Rika lıların ve ilerideki yıllarda gelecek yöneticilerin büyük efor sarf etmeleri gerekecek. Karbondioksit yerine, aynı miktarda oksijen salımı gerçekleştirilerek, 2021 yılında, 200. doğum yılı olan, Kosta Rika’nın iklim değişikliklerine veya nefes alınan havanın kirlenmesinde etkisi kalmayacaktır.

Bu eforları tamamlayacak birçok eylem gerekecektir:
- Hibrid otomobillere ve diğer dönüşümlü enerji kullanan araçlara anlamlı vergi indirimi 
- Bütün devlet kuruluşlarının, bir çevre planı yapmaları ve uygulamaları
- Ormanlık alanların ve koruma altındaki alanların büyütülmesi 
- İlk ve orta dereceli okullarda çevre eğitimi ve uygulanabilir gelişim programı hazırlanması

Kosta Rika uluslar arası platformda doğal kaynaklarının yoğunluğu ve farklılığı ile meşhur olmuş ve tanınmıştır. Yeryüzünün ancak %0.03 kaplayan yüzölçümüne karşılık dünyadaki bitki ve hayvan farklılıklarının yaklaşık %6 sına sahiptir.Bu biyolojik farklılık yarım milyondan fazla bitki ve yabani hayatı kapsar. 

Kosta Rika, 850den fazla çeşit kuş, 600 kelebek kategorisi, 1200 değişik orkide türü ve 237 memeli türü barındırır. Biyolojik koruma alanları ve ulusal parklar sistemi, dünyadaki en gelişmiş olanları olarak kabul edilir. Kosta Rika koruma altında en çok toprakları olan ülkelerden biridir, günümüzde ülkenin topraklarının %28 lik bölümü Ulusal Park, Biyolojik Koruma Alanı ve yabani hayat ulusal sığınakları şeklinde idare edilmektedir.
 


Costa Rica H. Consulate Istanbul 2021 @ Tüm hakları saklıdır